Wood burning 101, jeb, kas jāzina, ja vēlies sākt nodarboties ar dedzināšanu kokā?
1. Cik liela vai maza ir tava pieredze zīmēšanā.?
Šim faktoram ir ( un tajā pat laikā nav) tik liela nozīme, jo iededzināt kokā var iemācīties arī tie, kas nezīmē, neglezno. Viss kas tev jādara ir jātrenējas vilkt un pārvilkt līnijas, piemēram no kādas melnbaltas grafiskas krāsojamās lapas, ko tu vari izdrukāt.
Iesākumam iemāciet to pārkopēt, pārvilkt uz parastas lapas. ar parasto zīmuli, ņem un to izkrāso, tas tev ļaus arī trenēt roku, lai tu varētu darboties ar dedzinātāju. Jo iededzināšana kokā savā ziņā līdzinās zīmēšanai ar parasto zīmuli - jo stiprāk vilksi, jo tumšākas būs līnijas un, jo vieglāk vilksi jo tās būs gaišākas.
Arī pirms iededzināšanas der uztaisīt skici uz papīra, vai vismaz izdrukāt, ko vēlies iededzināt, jo zīmēt pa taisno uz koka nav ieteicams, jo tā vari virsu sabojāt.
Viss ir atkarīgs no tā, cik laiku veltīsi treniņam.
2. Kādu dedzinātāju/ pirogrāfu izvēlēties?
Personīgi es dedzinātājus iedalītu divās uzgaļu un divās temperatūru kategorijās.
Pirmie vislētākie un visparastākie būs ar maināmiem uzgaļiem, bet neregulējamu temperatūru. Šie dedzinātāji vislabāk derēs iesācējiem, mācību procesā, tie ir salīdzinoši lēti (no 8 - 20 eiro). Tiesa to mūža ilgums - atkarībā no lietošanas biežuma var atšķirties.
Otrai veids ir ar regulējamu temperatūru, kurus es varētu iedalīt divos veidos: Kā iepriekšējie ar maināmiem uzgaļiem vai ar stieplēm. Šeit gan lietošanai ir vairāk gan personīga preference, jo ir tādi mākslinieki, kam patīk lieto vienos, bet citi dod priekšroku otriem.
Šie dedzinātāji cenās ir sākot no 80 eiro un uz augšu. Atkarībā kuru izvēlas.
Te gan, pie iegādes, jāņem vērā būt minimālā un maksimāla regulējamā temperatūra. Kā arī der pameklēt internetā atsauksmes, jo pie pārlieku augstas temperatūras līnijas var sanākt pārāk izplūdušas, biezas un darbs vairs nebūs tik precīzs. Kā arī zemākas temperatūras izvēle darba radīšanā palīdz iegūt vairāk ēnojumu un nokrāsu.
Arī koka izvēlei ir nozīme, jo ne visi koki pie vienādas temperatūras iedeg vienādi.
3. Darba pēcapstrāde:
Pēc darba pabeigšanas, to ir vēlams apstrādāt ar lineļļu vai kokam parēdzēto laku (atkarībā no tā, kam tas turpmāk tiks izmantots). Dekoriem, ko gatavojies izmantot virtuvē, vari lietot pārtikā lietojamās eļļas.
4. Nobeigumā:
Jo vairāk Tu darbosies, jo vairāk sapratīsi kuri materiāli un dedzinātāji tevi uzrunā vairāk. Darbs nav ātrs, tas prasa lielu uzmanību un koncentrēšanos (dažreiz arī kādu apdegumu), bet gala razultāt vienmēr ir skaists.
Lai radoša darbošanās!